Co niemiara agencji bankowych już od końca listopada rozpoczyna reklamować kredyty na święta. Marketingowcy i specjaliści od PR-u, świetnie wiedzą, że natychmiast po zaduszkach, Polacy rozpoczynają organizować świąteczne zakupy i świetnie umieją to spożytkować.

O ile w listopadzie gros z nas, chociaż myśli już o bożonarodzeniowych potrawach i świątecznych podarkach, nie pobiera pod obserwację długów, posiadając nadzieję, że będzie możliwe ich ustrzec się, o tyle grudniowa gorączka nabytków efektywnie pozbawia nas złudzeń. Gdy półki sprzedawcze wypełniają się zabawkami, konsolami, sprzętem AGD, a dzieci piszą rozległe listy do Świętego Mikołaja, raz po raz zuchwalej analizujemy oferty agencji bankowych. Nie powinno się jednak podporządkowywać się owej gorączce przedświątecznej i z zimną głową myśleć o pożyczkach gotówkowych. Szczególnie należy koniecznie sprawdzić wiarygodność propozycji. Niesłychanie systematycznie coś, co mieni się “pożyczką na święta” w żadnym razie nie stanowią wyjątkowej propozycji. Jest to nagminnie normalna oferta danego banku, tylko ze przekształconą i świąteczną nazwą. Pojawiają się również oferty pionierskie, ale zupełnie nieopłacalne w odniesieniu do pospolitych długów konsumenckich oferowanych przez cały rok.
umowa w domu
Banki chcą nam więc w ramach bożonarodzeniowych promocji zbyć produkt de facto droższy. Zanim więc damy się wpuścić w maliny na Świętego Mikołaja i wyraziste słowa reklamowe, przede wszystkim przeliczmy ile i kiedy będziemy musieli oddać. Nie stopujmy się w pierwszym znalezionym banku, jakiego reklamy nas w wyższym stopniu zwabiły. Chodzi przecież o środki płatnicze i nasz spokojny sen, więc powinno się poświęcić odrobinę czasu i siły, by odszukać porządny bank i interesującą ofertę. Jeżeli rozważamy organizacje fiskalne, w podobny sposób musimy zachować czujność. Szczególnie powinno się wyłonić spółkę, która jest solidna, ma pozycję na rynku i przejrzyste normy przyznawania takich zobowiązań. W przypadku drobnych, nieznanych jednostek ryzykujemy nieco w wyższym stopniu, bo przy kłopotach ze spłatą, mogą rozpocząć się problemy i kolosalne odsetki. Oczywiście nawet w gigantycznych organizacjach i bankach, brak zwrotu to poważny problem, ale często doradcy pieniężni oferują konsolidację długów czy inny mechanizm spłat. Zanim otrzymamy dług, nawet jeśli jesteśmy pewni, że będziemy go zwracać bezustannie i na czas, zapytajmy, jakie kary grożą za brak spłat. Jakie odsetki są naliczane? Jakie są implikacje? To rzecz jasna czarny scenariusz, ale należy być świadomym, co nam grozi za niewywiązanie się z umowy. Zanim więc zaczniemy beztrosko nabywać upominki za pożyczone środki płatnicze, upewnijmy się, że kredyt pobraliśmy na praktycznie najlepszych regułach, a od nowego roku uda nam się znowu finansowo powstać na nogi.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)